Aká má byť moderná strešná krytina?
Strešná krytina v súčasnej výstavbe
Moderná doba si vyžaduje riešenia, ktoré síce v mnohých prípadoch čerpajú z poznatkov našich predkov, no zároveň musia byť dodržané požiadavky, ktoré súčasnosť na nás kladie. Strešná krytina musí byť vyrábaná z ekologicky čistých materiálov s výnimočnou mechanickou pevnosťou, kde sa kladie veľký dôraz nielen na vlastnosti, ale aj estetický vzhľad.
Voľbu materiálu strešných krytín ovplyvňuje veľké množstvo faktorov: klimatické zóny, umiestnenie domov, strešné konštrukcie a architektonické prvky, pomer cena / životnosť, trvanlivosť, pevnosť, stabilita materiálu a nízkoteplotná korózia, estetické vlastnosti (vzhľad strechy) a ďalšie.
Rámové konštrukcie striech sa do Európy dostali z amerického kontinentu, kde sa úspešne využívali už od čias kolonizácie. Táto zostava, pozostávajúca prevažne z dreva a drevených dosiek umožňovala nielen jednoduchú montáž strešnej krytiny, ale tiež jej úspešnú demontáž v ľubovoľnom okamihu podľa potreby – napríklad výmenu častí poškodenej strešnej krytiny za novú. Na rámovú konštrukciu je možné inštalovať hlavne ľahké strešné krytiny, asfaltové pásy, plech, vlnitý plech aj šindle. Európska tradícia však pozná aj konštrukcie na inštaláciu ťažkých strešných krytín, akými sú napríklad keramické šindle. Tu sa na chvíľu pristavíme.
Vyberáte strešnú krytinu? Obráťte sa na odborníkov vo svojom okolí, na ktorých kontakty nájdete v katalógu firiem na stavebnom portáli Stavebnik.sk Môžete tu tiež využiť systém na zasielanie stavebných dopytov v sekcii Zadaj dopyt
Keramické šindle sú síce aj v súčasnosti populárne, no väčšina typov nie je vybavená špeciálnymi vetracími kanálmi. Na rozdiel od ľahkých strešných krytín nie je sú keramické šindle vodičmi tepla a vyžadujú si dôkladnejšiu starostlivosť. Absencia odvetrávacích kanálov zapríčiňuje vyššiu vlhkosť strechy a tým pádom aj vznik plesní a podobne. Keramické strešné krytiny sú jediným moderným typom, ktorý je preverený skúškou času. Je vždy v móde, nestarne, má osobité postavenie na trhu.
Za eleganciu sa však platí. Preto je cena tejto strešnej krytiny vyššia. Keramický šindeľ sa vyrába z vysoko kvalitného prírodného ílu v špeciálnych peciach pri vysokých teplotách. Výhody tejto strešnej krytiny sú: šetrnosť k životnému prostrediu, životnosť 80 – 100 rokov (dokázateľná), mrazuvzdornosť, odolnosť voči UV žiareniu, korózií, požiaru, silnému vetru a iným poveternostným podmienkam a absorbovanie hluku. Nevýhody: krehkosť, vysoká hmotnosť, ťažkosti pri inštalácií so zložitými vzormi.
Asfaltový šindeľ patrí k strešným krytinám, ktoré sú veľmi populárne. Tento druh strešnej krytiny je známu pod názvami flexibilný, alebo mäkký. Výhody: vysoká flexibilita, ktorá umožňuje pracovať na strechách akejkoľvek zložitosti a konfigurácie, rýchla inštalácia, ekonomická a bezbolestná možnosť nahradiť poškodené oblasti strechy, vynikajúca zvuková a tepelná izolácia, vysoká odolnosť proti korózii, hniloby a iným činiteľom. Farebnosť = moderný pohľad na strechy. Nevýhody: horľavosť, možnosť deformácie pri pôsobení spaľovacieho slnka.
Nie menej pohodlný a obľúbený materiál pre strešné krytiny je kov. Kov - profilovaný oceľový plech, ktorý má povrch potiahnutý tenkou vrstvou polymérneho povlaku. Dizajn tejto strešnej krytiny je veľmi podobný prírodnému šindľu. Pre ochranu proti korózii plechu pod vplyvom vlhkého vzduchu je určená vrstva polymérového filmu potiahnutého na kove. Rovnako ako je tomu v prípade šindľa, plechové strešné krytiny majú nielen dekoratívnu úlohu, ale aj vysokú odolnosť. Polymérna vrstva môže byť z rôznych typov a v rôznych hrúbkach. Tiež s pridaním najnovších farebných zložiek, ktoré určujú farbu kovu, býva tento druh strešnej krytiny jedinečný.
Schválne sme vynechali klasický šindeľ, pretože jednoducho bol – je – a bude. Jeho vlastnosti sú tiež overené časom a preto ho aj dnes môžeme zaradiť k moderným strešným krytinám.
Každá zo zvažovaných možností pri voľbe strešnej krytiny má svoje výhody a nevýhody, takže pred výberom materiálu na strechu je potrebné starostlivo zvážiť výhody a nevýhody každej z nich.
Zaujať by vás mohol aj článok o ďalšom type strešných krytín Plechová krytina
Foto: samdelay.ru
(i.n.)